Odczuwanie bólu zęba, pieczenie języka czy zaczerwienienie dziąseł to typowe objawy towarzyszące schorzeniom jamy ustnej. W przypadku wystąpienia takich symptomów wybieramy się do dentysty mając przypuszczenia co do diagnozy. Zupełnie inaczej sprawy się mają, gdy w naszej buzi dzieje się coś niespotykanego. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś swędzenia dziąseł, bądź na to przygotowany!
Swędzenie jest bardzo irytującą przypadłością, szczególnie wtedy, gdy dotyczy zębów. Nie możemy się podrapać, co staje się niezwykle uciążliwe. Co więcej, nie jest to tak popularny problem, jak ból czy pieczenie. Dlatego początkowo wydaje się to nieco dziwne, być może dla niektórych krępujące. Nie ma jednak na co czekać z wizytą w gabinecie, jeśli nie jesteś pewny, skąd taki objaw, należy skonsultować go z lekarzem. Warto jednak wcześniej co nieco o nim wiedzieć – odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.
Skąd bierze się taka przypadłość?
Często swędzenie zębów jest tylko pozorne, a właściwie ten objaw dotyczy dziąseł. Wtedy do czynienia możemy mieć z rozwijającą się próchnicą. Nagromadzony wokół zębów osad, a następnie kamień, dostają się pod tkankę, powodując nie tylko ból oraz krwawienie, ale i dokuczliwe swędzenie. – Choroby przyzębia to najpopularniejsza przyczyna uczucia swędzenia w jamie ustnej. Niestety w wielu przypadkach jest bagatelizowana, a długie zwlekanie może doprowadzić do ubytków i w efekcie utraty zęba – komentuje lek. stom. Paweł Fudalej, Dental Clinic. Niebezpieczeństwo niesie za sobą także zgrzytanie zębami. Bruksizm, czyli stałe naciskanie i ścieranie powierzchni szkliwa, może wywołać nadwrażliwość, tym samym uczucie swędzenia. Uciążliwe uczucie pojawia się także podczas wyżynania nowych zębów, w ten sposób dowiadujemy się o próbującej wydostać się ósemce.
Co może mi dodatkowo szkodzić?
Nie wszystkie przyczyny wiążą się z dolegliwościami chorobowymi jamy ustnej, należy ich szukać w wielu czynnikach. Jeśli zauważyłeś, że swędzenie pojawia się po spożyciu konkretnych pokarmów, problem może tkwić w alergii. Nie mniej prawdopodobne są po prostu urazy jamy ustnej. – Wielu pacjentów skarży się na swędzenie w okresie przeziębienia, temu jednak nie jesteśmy w stanie zapobiec – trzeba czekać aż objaw sam minie. Równie nietypowe jest swędzenie w obrębie jamy ustnej po wysiłku fizycznym. Ponadto może się ono pojawić w wyniku wzmożonego stresu. Aby mieć pewność, że to nie problem z rozwijającą się chorobą, konieczna jest konsultacja dentystyczna – wylicza Paweł Fudalej.
Jak z tym walczyć?
Swędzenie pojawia się znienacka, dlatego często nie mamy możliwości od razu wybrać się do dentysty. Kluczem do rozwiązania problemu jest znalezienie przyczyny, jednak na początku czujemy potrzebę szybkiego załagodzenia objawu. Co więc zrobić, by chwilowo uśmierzyć łaskotanie? Do listy domowych ratowników można zaliczyć płukanie zimną wodą, sprawdzi się też ciepła woda z łyżką soli. Do tego jednak najlepiej wybrać tę butelkowaną lub odfiltrowaną. Nie jest wykluczone, że to właśnie składnik kranówki powoduje swędzenie. Równie prostym i szybkim sposobem na walkę z problemem jest zwyczajne ssanie kostki lodu. Dla urozmaicenia możesz wziąć zamrożone owoce np. truskawki. Jeśli jesteś w pobliżu apteki, wyposaż się w aloesowy żel. Ulgę przyniesie zarówno nałożenie specyfiku, jak i przyłożenie mięsistej strony przeciętego liścia rośliny. Bezwzględnie wyklucz ze swojego menu kwaśne oraz pikantne potrawy. Ich spożywanie może potęgować uczucie swędzenia. Jak pokazują badania, stres może przyczyniać się do chorób przyzębia, w związku z tym jego obecność może jedynie być czynnikiem natężającym swędzenie.
Choć początkowo wydaje się to zabawne czy nawet wstydliwe, dla dentysty informacja o swędzeniu zębów może okazać się kluczowa przy stawianiu diagnozy. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na konsultację u stomatologa, koniecznie zarezerwuj najbliższy termin.
Artykuł jest także dostępny także tutaj – polki.pl