Wizyta u dentysty a ciąża. Co warto wiedzieć?

/
/
Wizyta u dentysty a ciąża. Co warto wiedzieć?
Dental Clinic:
/
Wizyta u dentysty a ciąża. Co warto wiedzieć?

Wizyta u dentysty a ciąża. Co warto wiedzieć?

Wizyta u dentysty a ciąża. Co warto wiedzieć

Mówi się, że ciąża to nie choroba, a jednak w tym wyjątkowym stanie niektóre czynności czy zabiegi mogą być niemożliwe do realizacji. Dotyczy to również wizyt u stomatologa, który może odmówić wykonania poszczególnych zabiegów. Dlatego też zaleca się, aby o stan uzębienia zadbać, zanim zaczniemy starać się o dziecko. Co jednak zrobić, gdy mimo trwającej ciąży wizyta jest konieczna?

W trakcie ciąży zmuszeni jesteśmy do rezygnacji z niektórych czynności, czy zabiegów. Związane jest to z rozwojem płodu, na który mogą wpłynąć podawane leki, ale także i kortyzol, który wywoływany jest poprzez stres. To najczęstsze powody, dla których także lekarze prowadzący zalecając wstrzymanie się z wizytą u dentysty. Tymczasem jeśli o pewne rzeczy nie zdążyliśmy zadbać przed ciążą, mimo wszystko warto popracować nad nimi w trakcie tych dziewięciu miesięcy, bo ma to znaczenie także dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Wizyta u dentysty, a ciąża czyli jakie zabiegi można przeprowadzić w ciąży?

Niektórych problemów z uzębieniem nie jesteśmy wstanie przewidzieć, niektóre ignorujemy i mamy nadzieję, że w trakcie ciąży dadzą o sobie zapomnieć. Niestety życie jest nieprzewidywalne i ból zęba może zdarzyć się w każdym momencie i wizyta u stomatologa będzie konieczna!

Dentysta przed podjęciem jakichkolwiek działań musi wiedzieć, że jesteś w ciąży. Pozwoli mu to na dobranie odpowiednich preparatów i leków, co nie wpłynie na rozwój ciąży. Warto jednak wiedzieć, że kobieta ciężarna u dentysty nie powinna pojawiać się w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Pierwsze trzy miesiące ciąży to bowiem czas, w którym płód jest niezwykle wrażliwy, zabronione jest podawanie leków przeciwbólowych i znieczulających, co wpływa na komfort pacjentki.

Stomatolog w ciąży nie zaleci również wykonania zdjęć rentgenowskich bez wyraźnej potrzeby.

Z wyłączeniem pierwszego trymestru, w trakcie ciąży można przeprowadzić leczenie ubytków. Co ważne, możliwe jest tu także podanie znieczulenia, co wpływa na komfort i zmniejsza ryzyko nadmiernego wytwarzania kortyzolu. Pamiętajmy, że jest to znieczulenie miejscowe i stosuje się w tym wypadku bezpieczne środki, które nie zawierają składników obkurczających naczynia krwionośne i nie przedostają się do łożyska.

Jakich zabiegów nie można wykonywać w ciąży?

Jednym ze szczególnie zabronionych zabiegów w ciąży jest wybielanie zębów. Składniki, które znajdują się w preparatach wybielających mogą przedostać się do krwioobiegu, a tym samym wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu.

W trakcie ciąży nie zaleca się również leczenia kanałowego czy wyrywania zębów, ale zabiegi te wykonuje się w wyjątkowych sytuacjach podając później bezpieczne dla rozwoju płodu antybiotyki. 

Czy ciąża może wpłynąć na stan zębów?

Mimo, że ciąża nazywa jest stanem błogosławionym i wiele kobiet z niecierpliwością czeka na nią, nie pozostaje ona bez wpływu na nasze zdrowie. Jednym z najbardziej widocznych problemów jest stan naszego uzębienia, dlatego też pomimo ciąży nie powinniśmy rezygnować z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. W ciągu tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy bardzo wiele kobiet zmaga się z próchnicą. To powód osłabienia organizmu, bowiem większość minerałów jest w tym czasie transportowana do łożyska. Wiele przyszłych mam ma również tak zwane zachcianki, po których nie zawsze we właściwy sposób dbają o higienę jamy ustnej, co dodatkowo wpływa na rozwój próchnicy.

Drugą, bardzo popularną dolegliwością w ciąży jest tworzenie się kieszonek na dziąsłach – sprzyja to zaleganiu resztek jedzenia, co ułatwia stworzenie się kamienia nazębnego. Ze względu na zmianę ukrwienia może też dochodzić do podrażnień i krwawienia dziąseł.

W trakcie ciąży bardzo ważna jest higiena jamy ustnej – to ona ma ostateczny wpływ na stan naszego uzębienia przez te dziewięć miesięcy – pamiętajmy jednak także o wizytach u dentysty, bowiem próchnica bardzo szybko przenosi się z matki na dziecko, a przecież każda odpowiedzialna mama chciałaby tego uniknąć!